Skip to main content

Nowe Wymogi dla Kominków w Województwie Mazowieckim

W listopadzie 2017 roku w województwie mazowieckim wprowadzono nową uchwałę antysmogową. Jej głównym celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Od tej pory, w regionie tym dozwolony jest montaż jedynie tych kominków, które są zgodne z normami emisyjnymi ustalonymi przez ekoprojekt Komisji UE. Dodatkowo, wszystkie kominki nie spełniające tych norm muszą zostać wymienione do końca 2022 roku.

Ograniczenia w Używaniu Drewna w Kominkach

Mimo że uchwała pozwala na korzystanie z kominków na drewno, mieszkańcy województwa mazowieckiego muszą liczyć się z okresowymi zakazami palenia drewnem. Warto zaznaczyć, że zakaz ten nie obowiązuje w domach, gdzie kominek to podstawowe źródło ogrzewania, jednak takie sytuacje są rzadkie.

W 2021 roku zakazy dotyczyły między innymi powiatów: Grodziskiego, Legionowskiego oraz Warszawsko-Zachodniego. Zakaz obejmował też większą część Warszawy, w tym takie dzielnice jak Mokotów czy Wola.

Podstawy Wprowadzenia Zakazów

Kluczowym czynnikiem wprowadzenia tych zakazów jest monitorowanie jakości powietrza. Jeśli poziom zanieczyszczenia przekroczy dopuszczalne normy, zakaz palenia drewnem może zostać wprowadzony w dowolnej części województwa. Należy być świadomym, że zakazy mogą zostać ponownie wprowadzone w nowym roku.

Przyszłość Kominków na Drewno

Mazowiecki Urząd Marszałkowski obecnie rozważa wprowadzenie jeszcze bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących kominków na drewno. Jednym z proponowanych rozwiązań jest całkowity zakaz montażu takich kominków w nowych budynkach. Jednakże, nie zapomniano o istniejących już budynkach, w których montaż kominków na drewno nadal miałby być dozwolony.

Alternatywa dla Kominków na Drewno: Kominki Gazowe

Mimo zaostrzających się przepisów, istnieje alternatywa dla tradycyjnych kominków. Uchwała antysmogowa pozwala na korzystanie z kominków gazowych. Gaz jest paliwem czystym i przyjaznym dla środowiska. Wybierając kominek gazowy zamiast tradycyjnego, mamy pewność, że przyszłe regulacje antysmogowe nie uniemożliwią nam korzystania z niego. Dzięki temu kominki gazowe stają się coraz bardziej popularne, wypierając tradycyjne kominki na drewno.

Podsumowanie

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i dbałości o jakość powietrza, wybór odpowiedniego kominka staje się kluczowym elementem dbałości o środowisko. Wybierając kominki gazowe, nie tylko dbamy o czystość powietrza, ale także zapewniamy sobie komfort ciepła w naszych domach.