Skip to main content

Czy musimy pożegnać się z kominkami?

W ostatnim czasie coraz więcej słychać o wprowadzaniu ograniczeń związanych ze stosowaniem drewna jako opału. Zakazy paleniem drewnem w kominkach wprowadzono już w kilku miastach w Polsce. Czy w związku z tym w miejscach objętych zakazem palenia drewnem nie można cieszyć się widokiem płomieni w kominku? Są na szczęście alternatywy.

Kominek gazowy – wygodniejsza alternatywa

Obok nie najlepiej prezentujących się kominków elektrycznych czy biokominków są na szczęście jeszcze kominki gazowe których wizja płomienia jest równie atrakcyjna jak ta w tradycyjnych kominkach na drewno a dzięki gwarancji czystej szyby widok płomieni jest pełniejszy. Zastosowanie gazu jako paliwa ma też szereg innych zalet. Tak jak spalanie gazu nie zanieczyszcza powietrza tak samo same użytkowanie kominka gazowego jest bardzo czyste. Szyba w prawidłowo zainstalowanym kominku gazowym praktycznie się nie brudzi. Nie musimy zapewniać ciągłego dostępu do drewna i dbać o porządek wokół miejsca jego składowania. Wielkość płomienia w kominku gazowym zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Dzięki sterowaniu za pomocą pilota możemy płynnie zwiększać lub zmniejszać płomień jednocześnie regulując ilość emitowanego przez kominek ciepła.

Zatem zakaz palenia drewna nie pozbawia nas możliwości posiadania kominka nawet w miejscach gdzie obowiązuje zakaz. Palenie gazem to nie tylko czyste powietrze to też wygoda. Kominek gazowy to urządzenie praktycznie bezobsługowe. Nie czyścimy szyby częściej niż raz w roku. Nie musimy się martwić o składowanie opału co eliminuje bałagan wokół kominka. Mamy pełną kontrolę nad wielkością płomienia a co za tym idzie ilością emitowanego ciepła.

Najlepsi producenci

Na rynku mamy jednak sporą konkurencję. Spośród producentów największą renomą cieszą się kominki holenderskie. To właśnie w Holandii powstały pierwsze takie urządzenia i to holenderscy producenci mają największe doświadczenie w ich produkcji. Od jakości użytych materiałów i zastosowanej technologii zależeć będzie jakość prezentacji paleniska.

Zaawansowane technologie

Kominki gazowe mają zasadniczo dwa rodzaje palników jakie mogą zasilać palenisko. Pierwszym typem są palniki umieszczone pod paleniskiem. Zaletą tej technologii jest pełna swoboda przy modelowaniu powierzchni paleniska. Przy zastosowaniu takiego rodzaju palników każde ceramiczne polano możemy ułożyć w dowolnym miejscu.  Istnieje też możliwość wypełnienia paleniska kamieniami. W kominkach z takimi palnikami używane są najczęściej jeden do dwóch palników.

Drugim typer palników są palniki typu Real Flame. Te palniki wystają ponad powierzchnię paleniska. Wystające ponad palenisko palniki przykrywane są ceramicznymi polanami co daje efekt opływania przez ogień polan. Daje to efekt nieregularnego paleniska. Wygląda to bardzo efektownie ale wymusza ustawienie polan przykrywających palniki. Ta technologia pozwala na zastosowanie nawet pięciu palników. Ewenementem w tej kwestii jest firma Element4 która w swojej ofercie ma bardzo dużo kominków wyposażonych w ten typ palników w tym wspomniane Kominki z pięcioma palnikami. Tak zaawansowanego układu palników nie znajdziemy u żadnego innego producenta.