Skip to main content

Relaks przy kominku

Z pewnością każdy z nas ceni sobie chwile relaksu w przyjemnym otoczeniu. Pełen komfort to zazwyczaj efekt wielu składników. Widok naturalnych płomieni, gdy relaksujemy się czytając w wygodnym fotelu lub spotykając się z przyjaciółmi, może stworzyć magiczny nastrój i znacząco wpłynąć na atmosferę tych momentów.

Jednak nie każdy może lub chce posiadać tradycyjny kominek opalany drewnem, ponieważ wiąże się to z problemami składowania opału i koniecznością częstego czyszczenia szyby. W przypadku mieszkań w blokach, tradycyjny kominek również ma ograniczone zastosowanie. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z przyjemności cieszenia się widokiem płomieni w naszym domu lub mieszkaniu? Absolutnie nie. Wygodną i czystą alternatywą dla tradycyjnych kominków opalanych drewnem stają się coraz bardziej popularne kominki gazowe. Dzięki temu, że gaz to czyste i ekologiczne paliwo, nie musimy obawiać się restrykcyjnych przepisów antysmogowych, które zostały już wprowadzone w niektórych miastach, jak Kraków, ograniczając mieszkańcom korzystanie z kominków opalanych drewnem. Co więcej, w kominku gazowym nie ma potrzeby martwić się o regularne czyszczenie szyby, ponieważ ze względu na rodzaj paliwa, szyba pozostaje czysta. To tylko jedna z wielu zalet kominków gazowych, które przewyższają tradycyjne rozwiązania.

Kominek gazowy – wygoda i elegancja

Komfort użytkowania kominka gazowego znacząco przewyższa doznania związane z eksploatacją kominka opalanego drewnem, głównie dzięki pełnej kontroli nad procesem spalania oraz szybie, która nie brudzi się, umożliwiając pełny widok na palenisko. W przypadku tradycyjnych kominków, trudno jest natychmiastowo regulować wielkość płomieni w sytuacji, gdy temperatura staje się zbyt wysoka. Zazwyczaj możemy jedynie zmniejszyć dopływ powietrza, co może prowadzić do przygasania ognia i większej emisji sadzy. Natomiast kominek gazowy pozwala na natychmiastową regulację płomieni oraz ilości emitowanego ciepła, bez wpływu na jakość spalania. Sterowanie kominkiem odbywa się za pomocą pilota, modułu Wi-Fi lub smartfona, w ramach systemu „inteligentny budynek”.

Pytanie o wizualny efekt płomieni w kominku gazowym jest istotne. Przede wszystkim chodzi o to, aby kominek doskonale komponował się z wystrojem pomieszczenia, w którym będzie umieszczony. To właśnie widok paleniska i płomieni będzie oceniany w kontekście inwestycji w całą instalację kominka. Dzięki odpowiednim technologiom, efekt płonących ceramicznych polan w kominku gazowym może równie mocno zachwycić, jak płonące drewno w tradycyjnym kominku. Gwarantując jednocześnie czystą szybę, kominek gwarantuje pełniejszy widok płomieni, stanowiący ważny atut dla inwestorów.

Precyzyjna konstrukcja palników, o długości sięgającej nawet ponad dwa metry, w połączeniu z wykorzystaniem wysokiej jakości polan, potrafi autentycznie oddać efekt palącego się drewna. Przy wyborze kominka gazowego warto zwrócić uwagę nie tylko na liczbę palników w danym modelu, ale również na rodzaj zastosowanych palników. To głównie od ich charakterystyki, liczby oraz jakości będzie zależał końcowy efekt płomieni wewnątrz kominka gazowego.

Jeszcze więcej ognia

Wykorzystując dwa palniki, uzyskujemy wrażenie większej głębi wewnątrz paleniska. Niemniej większa część mniejszych kominków jest wyposażona w pojedynczy palnik. Jednak obecność jednego palnika wcale nie musi oznaczać, że widok płomieni w mniejszym kominku nas nie usatysfakcjonuje. Nawet renomowani producenci kominków gazowych oferują modele z pojedynczym palnikiem, które mogą zapewnić satysfakcjonujący widok paleniska.

Oczywiście, przy większych konstrukcjach, wybór modeli z dwoma lub większą liczbą palników jest bardziej korzystny. Niektóre wkłady posiadają nawet trzy, cztery lub nawet pięć palników. W przypadku zaawansowanych urządzeń istnieje szereg możliwości regulacji prezentacji płomieni poprzez sekwencyjne włączanie i wyłączanie poszczególnych palników. To pozwala na bardziej zróżnicowany widok płomieni i paleniska, co jest szczególnie ważne, jeśli kominek ma być często używany i chcemy uniknąć jednostajnego, monotonnego wyglądu.

Warto przyjrzeć się konstrukcji interesującego nas wkładu oraz sprawdzić jego działanie. Jeśli to możliwe, warto zobaczyć go działającego na żywo. Choć salony kominkowe nie zawsze mają wszystkie modele, warto sięgnąć po nagrania wideo przedstawiające działające egzemplarze. Wartość tego podejścia wzrasta szczególnie w momencie, gdy zależy nam na uzyskaniu realistycznego i zróżnicowanego efektu płomieni, który nie będzie nudny czy monotonny.

 

Kominki gazowe wysokiej jakości, choć naśladują efekt kominka opalanego drewnem, oferują znacznie lepszy widok paleniska i płomieni niż ich drewniane odpowiedniki. Dzięki wykorzystaniu ekologicznego paliwa i pełnemu procesowi spalania, szyba kominka pozostaje zawsze czysta, zapewniając doskonałą ekspozycję paleniska.

Holenderska tradycja kominków gazowych

Ocena jakości wykonania palników może być trudniejsza, ale zaufanie sprawdzonym producentom może pomóc uniknąć błędów. Holandia, będąca ojczyzną kominków gazowych, dostarcza najbardziej doświadczonych i renomowanych producentów. W kwestii bezpieczeństwa większość producentów spełnia surowe normy. Natomiast rzadko spotyka się oferty z gwarancją dłuższą niż dwuletnią na system sterowania kominkiem. Nasza firma może się pochwalić gwarancją na system sterowania wszystkich naszych kominków gazowych.

Jak mądrze wybrać?

Najbardziej renomowani i jednocześnie drodzy producenci kominków gazowych wciąż oferują modele jednopalnikowe, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę podczas zakupu. Tańsze modele dostępne na rynku zazwyczaj odbiegają jakością wykonania palników oraz efektem wizualnym paleniska i płomieni od urządzeń wyższej klasy. Wybierając kominek gazowy, należy mieć na uwadze, że kosztuje on trochę więcej niż tradycyjny kominek opalany drewnem. Wyższą cenę rekompensuje jednak wyższy komfort użytkowania. Sterowanie kominkiem gazowym sprowadza się do obsługi pilota lub modułu Wi-Fi, co pozwala na pełną kontrolę nad rozprowadzaniem emitowanego ciepła w pomieszczeniu.

Kwestią istotną jest również czystość. Nie trzeba składować drewna, co eliminuje konieczność sprzątania kawałków drewna, liści i trocin wokół kominka. Szyba kominka gazowego jest również łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ spalanie gazu jest czyste. Istnieje nawet opcja wyboru szyby antyrefleksyjnej, która zapewnia niezakłócony widok paleniska.

Warto podkreślić, że w kominku gazowym mamy natychmiastowy dostęp do widoku płomieni i efektu paleniska, bez konieczności patrzenia przez zabrudzoną szybę, jak ma to miejsce w tradycyjnych kominkach opalanych drewnem. Dzięki czystemu procesowi spalania i klarownemu widokowi paleniska, wizja ognia w kominku gazowym może być jeszcze bardziej atrakcyjna niż w tradycyjnym kominku.

 

Nasze kominki posiadają funkcję „falach płomieni” w pilocie, która polega na automatycznym przejściu płomieni od najmniejszego do największego i vice versa w określonych odstępach czasu. Dzięki tej innowacyjnej funkcji, płomienie w kominku zmieniają się samoczynnie bez potrzeby ręcznego sterowania pilotem. To dodatkowo urozmaica widok prezentowanego ognia oraz niweluje monotonność efektu płomieni, tworząc dynamiczny i atrakcyjny efekt, bez konieczności ciągłego regulowania.

Kominek w mieszkaniu? Dlaczego nie?

Ostatnią zaletą kominków gazowych w porównaniu do tych opalanych drewnem, którą warto podkreślić, jest możliwość instalacji w mieszkaniach znajdujących się w blokach miejskich. To znacznie ułatwia proces instalacji, ponieważ nie wymaga bezpośredniego dostępu do komina. Coraz większa popularność kominków gazowych w miastach wynika również z rozwoju dostępu do gazu ziemnego. Warto jednak zaznaczyć, że kominek gazowy może być równie skutecznie zasilany gazem z butli.

Kominki gazowe – coraz częściej wybierane

Obecne trendy w stylizacji wnętrz, w połączeniu z możliwością pełnej kontroli nad wydawanym ciepłem oraz ogólną wygodą użytkowania, sprawiają, że kominki gazowe stają się coraz bardziej modnym rozwiązaniem, a w przyszłości prawdopodobnie zyskają przewagę nad tradycyjnymi kominkami opalanymi drewnem. Dodatkowo, narastające restrykcje antysmogowe przyczyniają się do przyspieszenia tej tendencji. Oczywiście, indywidualna ocena efektu paleniska i ognia oferowanego przez kominki gazowe jest kwestią subiektywną, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto osobiście sprawdzić działający kominek, na przykład w salonie kominkowym. Jeśli znajdują się Państwo w Warszawie, zapraszam na ulicę Bartycką, gdzie w dwóch pawilonach sklepu Omikron-Kominki można zobaczyć aż sześć różnych wariantów kominków gazowych. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie modele są dostępne do oglądania w sklepach. Filmy prezentujące działanie różnych typów kominków mogą Państwu również pomóc w wyobrażeniu sobie końcowego efektu. Na platformie YouTube istnieje kanał o nazwie „Holenderskie Kominki Gazowe”, na którym znajduje się ponad 80 filmików prezentujących różne modele kominków od wiodących producentów.