Skip to main content

Jakie są różnice pomiędzy kominkiem gazowym od biokominkiem?

Kominki gazowe oraz biokominki to stosunkowo nowe urządzenia na polskim rynku, które często są mylone ze sobą. Różnica między nimi jest jednak zasadnicza.

Kominek gazowy spala gaz (ziemny lub LPG) w hermetycznie zamkniętej komorze spalania, oddzielonej od pomieszczenia przez szybę. Proces spalania jest kontrolowany przy użyciu elektronicznego sterownika. Powietrze do spalania jest pobierane z zewnątrz budynku, a spaliny są odprowadzane na zewnątrz.

Natomiast biokominek spala bioetanol bezpośrednio z pojemnika. Powietrze do spalania jest pobierane z pomieszczenia, w którym działa biokominek, a spaliny są odprowadzane do tego samego pomieszczenia.

Ta różnica w działaniu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i sposobu użytkowania obu typów kominków.

Porównanie różnic między kominkami gazowymi a biokominkami

Kominek gazowy Biokominek
Bezpieczeństwo
Dzięki zamkniętej komorze spalania i automatyce kontrolującej proces spalania kominek gazowy zapewnia bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa. Przepisy dopuszczają instalowanie kominków gazowych nie tylko we wszelkiego typu pomieszczeniach mieszkalnych (również z rekuperacją), lecz także w pomieszczeniach użyteczności publicznej (gdzie zabronione jest instalowanie kominków opalanych drewnem).

Teoretycznie etanol i bioetanol powinny całkowicie spalać się do dwutlenku węgla (CO2) i wody. Jednak w rzeczywistości, proces spalania etanolu prowadzi do powstania dodatkowych substancji:

  • groźnego tlenku węgla (CO), znanej jako czad;
  • rakotwórczych związków organicznych, takich jak benzen;
  • drażniących gazów, w tym dwutlenku azotu i formaldehydu;
  • mikroskopijnych cząstek węgla o średnicy mniejszej niż 0,01 mm, które mogą przenikać do głębszych obszarów ludzkich płuc.
Wydajność cieplna
Zakres mocy od 5 do 20 kW oraz wydajność energetyczna na poziomie 75-80% czynią kominek gazowy potencjalnym źródłem ciepła do ogrzewania całego mieszkania lub nawet średniej wielkości domu. Moc cieplna oscylująca na poziomie kilku kilowatów. Wysoka utrata ciepła wynika z konieczności intensywnej wentylacji pomieszczenia. To właśnie dlatego ten rodzaj kominka nie jest odpowiedni dla budynków wyposażonych w system rekuperacji.
Wygląd paleniska
podwojny palnik biokominek
Kominek gazowy wysokiej jakości doskonale odwzorowuje wygląd paleniska z tradycyjnym drewnem. Dzięki unikalnej konstrukcji palnika, płomień w kominkach gazowych zachowuje charakterystyczny żółto-pomarańczowy odcień typowy dla płonących drewnianych polan. Słabo widoczny, niebieskawo-płonący ogień, charakterystyczny dla swobodnie spalającego się etanolu. Mimo że dodatki do paliwa mogą nieco poprawić widoczność płomienia, trzeba pamiętać, że te dodatki, wraz ze spalinami, docierają do naszych dróg oddechowych.