Skip to main content

Urządzenia znane jako biokominki to kominki, w których używa się paliw płynnych lub żelowych zamiast drewna. Natomiast kominek gazowy to urządzenie, które spala gaz dostarczany z sieci lub z zbiorników z gazem skroplonym. Gaz jest czystym i ekologicznym źródłem energii, dlatego określenie „BIO” doskonale pasuje do kominków gazowych. W obliczu globalnej walki z zanieczyszczeniem powietrza, to jest ważne kryterium przy wyborze.

Czystość

W kominku gazowym nie tylko proces spalania zachodzi w sposób czysty, ale również sam kominek pozostaje dosłownie czysty. Nie wymaga on takiego sprzątania, jak tradycyjny kominek opalany drewnem, ani nie wymaga gromadzenia brudzącego materiału opałowego. W tym aspekcie kominek gazowy przypomina kominki biopalne.

Jednak czyste paliwo to nie jedyny czynnik, który pozwala określić kominek gazowy jako biokominek. Ta kategoria obejmuje kominki napędzane paliwem płynnym, jak bioetanol, przy jednoczesnym wyposażeniu ich w otwarte palenisko.

Palenisko

To właśnie w tym punkcie znajduje się główna różnica między biokominkiem a kominkiem gazowym. W przypadku biokominka, palenisko jest otwarte, co skutkuje wypuszczaniem toksycznych spalin bezpośrednio do pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Przykładowo, spalanie metanolu wytwarza aldehydy (w tym niebezpieczny formaldehyd). Zdecydowanie bezpieczniejszy jest etanol, choć za ten komfort płaci się wyższą cenę.

W przypadku kominka gazowego, palenisko jest zamknięte (podobnie jak w gazowym piecu kondensacyjnym), a spaliny są odprowadzane na zewnątrz przez przewód spalinowy. Dzięki temu unikamy narażania się na toksyczne spaliny.

Bezpieczeństwo

Prawidłowo zainstalowany kominek gazowy z zamkniętą komorą nie stanowi żadnego zagrożenia. Palenisko jest oddzielone od pomieszczenia szybą, a gaz jest dostarczany automatycznie do palnika. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej automatyki, gaz nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz w przypadku awarii. Kominki gazowe to nie nowość na rynku - to sprawdzone rozwiązanie, funkcjonujące od wielu dziesięcioleci.

W przypadku biokominka to użytkownik dostarcza paliwo do paleniska poprzez wlew do zbiornika, co sprawia, że to on jest odpowiedzialny za bezpieczny przebieg tego procesu. W związku z tym bezpieczeństwo użytkowania biokominka może być pozorne. Istnieje realne ryzyko poparzenia oraz wywołania pożaru. Niestety, dość często dochodzi do wypadków pożarów spowodowanych dolewaniem biopaliwa, gdy w kominku jeszcze tli się niewidoczny mały błękitny płomyczek.

Gdzie zaprojektować biokominek, a gdzie kominek gazowy?

Żywy, otwarty ogień biokominków tworzy przyjemną atmosferę. Ich obsługa wymaga jednak rozsądku i ostrożności. Tak na prawdę jedyne w miarę bezpieczne miejsce dla ich użytkowania jest na zewnątrz budynku - w ogrodzie albo na tarasie. Nawet tam musimy jednak pamiętać o zapewnieniu im stabilnej podstawy.

W pomieszczeniach mieszkalnych i takich, w których przez dłuższy czas przebywają ludzie, rozsądniej jest stawiać na rozwiązania sprawdzone i bezpieczne, a przy tym ekologiczne, czyli - kominki gazowe.